Ֆիզիկա 8

3. ՋԵՐՄԱՔԱՆԱԿ ՋԵՐՄՈՒԹՅԱՆ ՔԱՆԱԿԻ ՄԻԱՎՈՐ ՏԵՍԱԿԱՐԱՐ ՋԵՐՄՈԻՆԱԿՈԻԹՅՈԻՆ

Է. Ղազարյանի դասագրքից էջ115-ից մինչև էջ121և124-ից-134Գ.Մխիթարյանի <<Գիտելիքների ստուգման առաջադրանքներ մաս II  >>-ից էջ9-ից մինչև էջ17

Տարբերակ 1

1.(2) Ջերմաքանակ անվանում են ներքին էներգիայի այն մասը, որը …

Պատ.՝մարմինը ստանում կամ կորցնում է ջերմահաղորդման ժամանակ:

II.(1) Ի՞նչ միավորներով է չափվում մարմնի ներքին էներգիան.

Պատ.՝ Ջ, կՋ:

III. (2) Ի՞նչ է նշանակում՝ ցինկի տեսակարար ջերմունակությունը 380 Ջ/(կգ°C) է։ Դա նշանակում է, որ

Պատ.՝ 1կգ զանգվածով ցինկը 1°C տաքացնելու համար պահանջվում է 380Ջ էներգիա:

IV.(3) Հավասար զանգվածներով ջրին, սպիրտին, կերոսինին և բուսական յուղին հաղորդվում են հավասար ջերմաքանակներ : Հեղուկներից ո՞րի ջերմաստիճանը ավելի շուտ կմեծանա.

Պատ.՝ բուսական յուղինը:

V.(3) Նույն տրամագծով և հավասար զանգ-վածներով կապարե, արույրե, երկաթե և անագե գլանները տաք ջրի մեջ տաքաց-վում են մինչև միևնույն ջերմաստիճանը։ Այնուհետև գլանները տեղադրվում են պարաֆինե սալի վրա: Երբ գլանները սառչում են մինչև սենյակային ջերմաստի-ճանը, նրանց տակ պարաֆինի որոշ մասը հալվում է։ Նկարի վրա ո՞ր համարով է նշված երկաթե գլանը.

Պատ.՝ առաջին:

Տարբերակ 2

1.(2) Ի՞նչն են անվանում տեսակարար ջերմունակություն.

Պատ.՝ Ջերմության այն քանակը, որն անհրաժեշտ է նյութի 1կիլոգրամի ջերմաստիճանը 1°C – ով փոփոխելու համար։

II.(2) Մարմինը տրված չափովտաքացնելու համար անհրաժեշտ ջերմաքանակը կախված է .

Պատ.՝ նյութի տեսակից, նրա զանգվածից և ջերմասիճանի փոփոխությունից:

III (1) Ինչպե՞ս է անվանվում այն ջերմաքանակը, որն անհրաժեշտ է տվյալ նյութի 1կիլոգրամի ջերմաստիճանը 1°C – ով փոփոխելու համար.

Պատ.՝ այդ նյութի տեսակարար ջերմունակություն:

IV. (3) Բաժակների մեջ լցվում են հավասար զանգվածներով և նույն ջերմաստիճանի ջուր, սպիրտ, կերոսին և բուսական յուղ։ Հեղուկների մեջ գցվում է նույն զանգվածով և մինչև նույն ջերմաստիճանը տաքացրած ավազ: Ավազի ջերմաստիճանը բարձր է հեղուկների ջերմաստիճանից։ Հեղուկներից ո՞րը կունենա ամենացածր ջերմաստիճանը.

Պատ.՝ բուսական յուղը:

V.(3) Նույն տրամագծերով և հավասար զանգվածներով արույրե, երկաթե և անագե գլանները տաքացվում են տաք ջրում, մինչև միևնույն ջերմաս-տիճանը, որից հետո հանվում են և դրվում պարաֆինե սալի վրա: Երբ գլանները սառչում են մինչև սենյակային ջերմաստիճանը, նրանց տակ գտնվող պարաֆինի մի մասը հալվում է։ Նկարի վրա ո՞ր համարով է նշված կապարե գլանը.

Պատ.՝ երկու:

Տարբերակ 3

1.(2) Ի՞նչ է ջերմաքանակը։

Պատ.՝ ներքին էներգիայի այն քանակն է, որը անհրաժեշտ է նյութը 1°C տաքացնելու համար:

II.(1) Ի՞նչ միավորներով է չափում ջերմաքանակը.

Պատ.՝ Ջ, կՋ:

III. (2) Ի՞նչ է նշանակում՝ պղնձի տեսակարար ջերմունակությունը 380 Ջ/(կգ°C) է։ Դա նշանակում է, որ … էներգիա

Պատ.՝ 1կգ զանգվածով պղինձը 1°C տաքացնելու համար պահանջվում է 380Ջ:

IV. (3) Հավասար ջերմաստիճաններ ունեցող ջուրը, սպիրտը, կերոսինը և բուսական յուղը լցվում են մինչև միևնույն ջերմաստիճանը տաքացրած ալյումինե անոթների մեջ։ Հեղուկների զանգվածները և անոթների զանգվածները հավասար են։ Երբ ջերմափոխանակությունը դադարի, հեղուկներից ո՞րը կունենա ամենաբարձր ջերմաստիճանը.

Պատ.՝ բուսական յուղը:

V.(3) Միատեսակ տրամագիծ և զանգված ունեցող կապարե, արույրե, երկաթե և անագե գլանները տաքացվում են տաք ջրի մեջ մինչև միևնույն ջերմաստիճանը։ Այնուհետև գլանները հանվում են հեղուկների միջից և դրվում պարաֆինե սալի վրա: Երբ գլանները սառչում են մինչև սենյակային ջերմաստիճանը, նրանց տակ պարաֆինի որոշ մասը հալվում է: Նկարի վրա ո՞ր համարով է նշված արույրե գլանը.

Պատ.՝ երրորդ:

Տարբերակ 4

1.(2) Ի՞նչ է ներքին էներգիան:

Պատ.՝ Մարմինը կազմող մասնիկների կինետիկ և պոտենցիալ էներգիանների գումարն է։

II.(1) Ի՞նչ միավորներով է չափվում տեսակարար ջերմունակությունը.

Պատ.՝ Ջ/կգ°C, կՋ/կգ°C

III. (2) Ի՞նչ է նշանակում՝ արույրի տեսակարար ջերմունակությունը 380 Ջ/(կգ°C) է :

Դա նշանակում է, որ տաքացնելու համար …. էներգիա։

Պատ.՝ 1կգ զանգված ունեցող արույրը 1°C – ով …պահանջվում է 380Ջ:

IV. (3) Հավասար զանգվածներով և նույն սկզբնական ջերմաստիճան ունեցող ջուրը, սպիրտը, կերոսինը և բուսական յուղը միաժամանակ սկսվում են տաքացվել սպիրտայրոցների վրա։ Սպիրտայրոցները յուրաքանչյուր միավոր ժամանակում անջատում են միատեսակ ջերմաքանակներ։ Նույն ժամանակամիջոցում ո՞ր հեղուկի ջերմաստի-ճանը ավելի շատ կբարձրանա (ո՞ր հեղուկը ավելի արագ կտաքանա).

Պատ.՝ բուսական յուղը:

V.(3) Միատեսակ տրամագիծ և զանգված ունեցող կապարե, արույրե, երկաթե և անագե գլանները տաքացվում են տաք ջրի մեջ մինչև միևնույն ջերմաստիճանը։ Այնուհետև գլանները հանում են հեղուկների միջից և դրվում պարաֆինե սալի վրա։ Երբ գլանները սառչում են մինչև սենյակային ջերմաստիճանը, նրանց տակ պարաֆինի որոշ մասը հալվում է: Նկարի վրա ո՞ր համարով է նշված անագե գլանը.

Պատ.՝ չորորդ:

Ֆիզիկա 8

Ջերմության քանակի հաշվում

Կատարել․Գ.Մխիթարյանի <<Գիտելիքների ստուգման առաջադրանքներ մաս II  >>-ից էջ17ից մինչև էջ19

Տարբերակ 1

1.(1) Որքա՞ն ջերմաքանակ կպահանջվի 1գ զանգված ունեցող արույրի ջերմաստիճանը 1°C – ով բարձրացնելու համար.

m = 0.001 կգ

t = 1°C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = ?

 Q = c x m x t

Q = 0.001 կգ x 1°C x 380 Ջ/կգ°C

Q = 0.38 Ջ

Պատ.՝ 2:

II. (1) Որքա՞ն ջերմության քանակ կպահանջվի 250 գ արույրի ջերմաստիճանը 1°C – ով տաքացնելու համար.

m = 0.25 կգ

t = 1°C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = ?

Q = c x m x t

Q = 380 Ջ/կգ°C x 0.25 կգ x 1°C = 95 Ջ

Պատ.՝ 3:

III. (2) Ինչքա՞ն ջերմաքանակ կպահանջվի 250 գ արույրի ջերմաստիճանը 20°C – ից մինչև 620°C բարձրացնելու համար.

m = 0.25 կգ

t1 = 20°C

t2 = 620°C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = ?

Q = c x m x (t2 — t1)

Q = 95 x 600 = 57000 Ջ = 57 կՋ

Պատ.՝ 5:

IV. (4) Ինչքա՞ն ջերաքանակ կպահանջվի 0,5 կգ զանգված ունեցող ջուրը 20°C -ից մինչև 21°C տաքացնելու համար.

c = 4200 Ջ/կգ°C

m = 0.5 կգ

t1 = 20°C

t2 = 21°C

__

Q = ?

Q = 2100 x 1 = 2100 Ջ = 2.1 կՋ

Պատ.՝ 1:

V.(5) 50գ զանգված և 20°C ջերմաստիճան ունեցող ալյումինե գդալը իջեցվում է 70°C ջերմաստիճանի շատ մեծ զանգվածով տաք ջրի մեջ : Ինչքա՞ն ջերմաքանակ կստանա գդալը, եթե համարենք, որ ջերմա-փոխանակության արդյունքում ջրի ջերմաստիճանը գործնականում չի փոխվում.

m = 0.05 կգ

t1 = 20°C

t2 = 70°C

c = 920 Ջ/կգ°C

c2 = 4200 Ջ/կգ°C

__

Q1 = 46 x 20 = 920 Ջ

Q2 = 210 x 70 = 14700 Ջ

14700 — 920 = 13780 Ջ = 138 կՋ

Պատ.՝ 3:

VI. (6) Քանի՞ աստիճանով կտաքանա 40 գ զանգված ունեցող ցինկե գդալը, եթե նրան հաղորդվի 760 Ջ էներգիա.

m = 0.04 կգ

c = 380 Ջ/կգ°C

Q = 760 Ջ

__

t = ?

t = Q/mc

t = 760/15.2 = 50 °C

Պատ.՝ 3:

Տարբերակ 2

I. (1) Ինչքա՞ն ջերմաքանակ կտա շրջապատին 1կգ զանգված ունեցող պղինձի կտորը, եթե նրա ջերմաստիճանը իջնի 1°C – ով.

m = 1 կգ

c = 380 Ջ/կգ°C

t = 1°C

__

Q = ?

Q = 380 Ջ

Պատ.՝ 3:

II (1) Ինչքա՞ն ջերմաքանակ կտա շրջապատին 5կգ զանգված ունեցող պղնձի կտորը, եթե նրա ջերմաստիճանը իջնի 1°C — ով.

m = 5 կգ

t = 1°C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = 380 x 5 = 1900 Ջ

Պատ.՝ 1:

III. (2) Ինչքա՞ն ջերմաքանակ կտա շրջապատին 5կգ զանգված ունեցող պղնձի կտորը 715°C -ից մինչև 15°C սառչելիս.

m = 5 կգ

t1 = 15°C

t2 = 715°C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = ?

Q = 1900 x 700 = 1330000 Ջ = 1330 կՋ

Պատ.՝ 4:

IV. (4) Ինչքա՞ն ջերմաքանակ պետք է հաղորդել 1կգ ջրին, որպեսզի նրա ջերմաստիճանը 20° C –ից հասնի 70°C.

m = 1 կգ

c = 4200 Ջ/կգ°C

t1 = 20 °C

t2 = 70 °C

__

Q = ?

Q = 4200 x 50 = 210000 Ջ = 210 կՋ

Պատ.՝ 4:

V.(5) 3 կգ զանգված ունեցող երկաթե արդուկը էլեկտրական ցանցին միացնելիս 20°C – ից տաքացվում է մինչև 120°C: Ինչքա՞ն -ջերմաքանակ ստացավ արդուկը.

m = 3 կգ

c = 460 Ջ/կգ°C

t1 = 20 °C

t2 = 120 °C

__

Q = 1380 x 100 = 138000 Ջ = 138 կՋ

Պատ.՝ 3:

VI.(6) Ի՞նչ զանգվածով ջուր կարող ենք տաքացնել 15°C-ից մինչև 45°C դրա համար ծախսելով 1260 կՋ էներգիա.

t1 = 15 °C

t2 = 45 °C

c = 4200

Q = 1260 կՋ

__

m = ?

m = Q/c(t2 — t1)

m = 1260000/126000 = 10 կգ

Պատ.՝ 1:

Տարբերակ 3

1.(1) Ինչքա՞ն ջերմաքանակ կպահանջվի 1 կգ ցինկը 1° C – ով տաքացնելու համար.

m = 1 կգ

t = 1° C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = 380 Ջ:

Պատ.՝ 3:

II. (1) Ինչքա՞ն ջերմաքանակ կպահանջվի 10 կգ ցինկը 1°C — ով տաքացնելու համար.

m = 10 կգ

t = 1° C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = 3800 Ջ:

Պատ.՝ 5:

III. (2) Ինչքա՞ն ջերմաքանակ կպահանջվի 10 կգ ցինկը 17 °C-ից մինչև 167 °C տաքացնելու համար.

m = 10 կգ

t1 = 17° C

t2 = 167° C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = 3800 x 150 = 570,000 Ջ = 570 կՋ:

Պատ.՝ 2:

IV. (4) Ինչքա՞ն ջերմաքանակ կանջատվի 10 լ ջուրը 16 °C— ից մինչև 15 °C սառչելիս.

m = 10 լ = 10 կգ

t1 = 15°C

t2 = 16°C

c = 4200 Ջ/կգ°C

__

Q = 42000 x 1 = 42000 Ջ = 42 կՋ:

Պատ.՝5:

V.(5) 100գ զանգված ունեցող պղնձե դետալը պետք է տաքացնել 25°C ից մինչև 525 °C: Դրա համար ինչքա՞ն ջերմաքանակ կպահանջվի.

m = 0.1 կգ

t1 = 25°C

t2 = 525°C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = 38 x 500 = 19000 Ջ = 19 կՋ

Պատ.՝ 2:

VI. (6) Քանի՞ աստիճանով կիջնի 100 լ ջրի ջերմաստիճանը, եթե ջուրը շրջապատին հաղորդի 1680 կՋ էներգիա.

m = 100 լ = 100 կգ

c = 4200 Ջ/կգ°C

Q = 1680 կՋ

__

t = ?

t = Q/mc

t = 1680000/420000 = 4°C

Պատ.՝ 4:

Տարբերակ 4

1.(1) Ի՞նչ ջերմաքանակ է անհրաժեշտ 1կգ պղինձը 1° C- ով տաքացնելու համար.

m = 1 կգ

t = 1° C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = 380 Ջ:

Պատ.՝ 3:

II. (1) Ի՞նչ ջերմաքանակ է անհրաժեշտ 100գ պղինձը 1°C- ով տաքացնելու համար.

m = 0.1 կգ

t = 1° C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = 380 x 0.1 = 38 Ջ:

Պատ.՝ 4:

III. (2) Ի՞նչ ջերմաքանակ է անհրաժեշտ 100գ պղինձը 15°C-ից մինչև 85°C տաքացնելու համար.

m = 0.1 կգ

t1 = 15° C

t2 = 85° C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = 38 x 70 = 2660 Ջ = 2.7 կՋ:

Պատ.՝ 3:

IV. (4) Ի՞նչ ջերմաքանակ կստանա մարդը, եթե խմի 200գ թեյ, որի ջերմաստիճանը 46,5° C է. Մարդու մարմնի ջերմաստիճանը 36,5°C է.

m = 0.2 կգ

t1 = 36.5° C

t2 = 46.5° C

c = 4200 Ջ/կգ°C

__

Q = 840 x 10 = 8400 Ջ = 8.4 կՋ:

Պատ.՝ 3:

V.(5) 250 գ զանգված ունեցող պղնձե զոդիչի ջերմաստիճանը 200°C-ից իջնում է մինչև 150°C: Հաշվեք այն ջերմաքանակը, որ այդ ընթացքում զոդիչը կտա շրջապատին.

m = 0.25 կգ

t1 = 150° C

t2 = 200° C

c = 380 Ջ/կգ°C

__

Q = 95 x 50 = 4750 Ջ = 4.8 կՋ:

Պատ.՝ 1:

VI. (6) Ի՞նչ զանգվածով ջուր կարելի է տաքացնել 10° C-ից մինչև 60° C նրան հաղորդելով 210 կՋ էներգիա.

t1 = 10° C

t2 = 60° C

c = 4200 Ջ/կգ°C

Q = 210 կՋ

__

m = Q/c(t2 — t1)

m = 210000/210000 = 1 կգ

Պատ.՝ 5:

Ռուսերեն

Урок-обобщение ,,Мифологические фразеологизмы Древней Греции»

5 -8 мая 8 класс

Самостоятельная работа

Ответы на вопросы:

1.Как звали царя, которому афиняне  должны были отправлять на убой семь юношей и семь девушек?

Царя, которому афиняне  должны были отправлять на убой семь юношей и семь девушек звали Минос

2.Какого бога называли «громовержец»?

Бога «громовержец» называли Зевфса.

3.Какой мифологический герой убил Минотавра?

Минотавра убил Тесей

4.Этот  титан украл у богов огонь, чтобы отдать его людям. Кто он?

Прометей украл у богов огонь, чтобы отдать его людям.

5.Кто такой Аид?

Аид Покровитель царство мертвых.

6. Герой, совершивший 12 подвигов.

Герой совершивший 12 подвигов Геракл.

      7.Где обитало чудовище с головой быка и телом человека?

На острове крита обитало чудовище с головой быка и телом человека.

      8.Бог морей и океанов. Кто он?

Бог морей и океанов Посейдон.

      9. С её приходом на Землю начинается весна.

С приходом Персефоны на Землю начинается весна.

10.Чудовище с головой быка и телом человека, обитавшее в критском Лабиринте?

Минотавр это чудовище с головой быка и телом человека.

11. Как звали древнегреческую богиню любви и красоты?

Древнегреческую богиню любви и красоты звали Афродита.

12.  Кто был богом войны в греческой мифологии?

Арес  был богом войны в греческой мифологии.

13.  Как называется гора, на которой жили древнегреческие боги?

Гора на которой жили древнегреческие боги называется Олимп.

14. Какая богиня была олицетворением мудрости и военной стратегии?

Богиня Афина олицетворением мудрости и военной стратегии.

15. Как назывался корабль, на котором Ясон отправился за золотым руном?

Корабль назывался Арго, на котором Ясон отправился за золотым руном

16.Кто приговорен  вечно вкатывать на гору тяжёлый камень, который скатывался опять вниз?

Сизиф приговорен вечно вкатывать на гору тяжёлый камень.

Выберите правильное значение фразеологического оборота.

1.Что означает фразеологизм   ,,  Открыть ящик  Пандоры»?

а. источник бедствий

б. радостное ожидание

в. золотые украшения

2. Что означает фразеологизм      ,, Сизифов труд»?

а. бить баклуши

б.заварить кашу

в.бесполезный труд

3. Что означает фразеологизм   ,, Нить Ариадны»?

а. нить для прошивки документов

б. зубная нить

в. путеводная нить

4.  Что означает фразеологизм   ,, Авгиевы конюшни»?

а.грязь

б.чистота

в.уборка помещения

5.  Что означает   фразеологизм   ,, Золотой дождь»?

а.  потоп

б. большое богатство

в. Украшение

6. Что означает   фразеологизм   ,,Кануть в Лету»?

а) утонуть в проблемах

б) смерть

в) исчезнуть без следа

7.  Что значит фразеологизм «Петь дифирамбы»?

а)заниматься бессмыслицей

б)унижать кого-то

в)восхвалять кого-то

8. Что значит фразеологизм «Под эгидой»?

а) под ограничениями

б) в рабстве

в) под защитой

9. Что означает   фразеологизм   ,,Рог изобилия»?

а) музыкальный инструмент

б) твердый отросток у некоторых животных

в) большое богатство, изобилие

10. Что означает   фразеологизм   ,,Ахиллисова пята»?

а) болезнь

б) сухожилие на пятке

в) уязвимое, слабое место

11.Найди точное определение фразеологизма.

а) Фразеологизм – это крылатое выражение

б) Фразелогизм – это устойчивое сочетание слов, имеющее значение одного слова или целого предложения

в) Фразелогизм – это предложение

2-я часть

Написать эссе-рассуждение на тему ,,Фразеологизмы из мифов»

1. Нить Ариадны

2. Ящик Пандоры

3. Сизифов труд

4.Золотое руно

Золотое руно это миф о Ясоне и его друзьях аргонавтах. Они отправились в далёкую страну Колхиду, чтобы найти Золотое рунo.

Золотое руно это волшебная шкура золотого барана. Но получить его было очень трудно. Шкуру охранял дракон, и Ясону пришлось пройти много испытаний.

Золотое руно не просто вещь. Оно символ мечты. Каждый человек хочет чего-то достичь в жизни. Хорошо учиться, стать художником, спортсменом, найти друзей или семью. Но мечты не даются легко. Нужно стараться, быть смелым, не бояться трудностей. Ясон не сдался, и поэтому у него получилось.

Ֆիզիկա 8

28․04-2․05;5․05-9․05

Իրականացնել «Ֆիզիկական երևույթները կյանքում»  և Նախագիծ՝ Ջերմոց նախագծերը

 Թեման․Տեսակարար ջերմունակություն:Ջերմային հաշվեկշռի հավասարումը։Նյութի ագրեգատային վիճակները։Բյուրեղային մարմինների հալումն ու պնդացումը:

Դասարանում քննարկվող հարցեր․

Բլոգում պատասխանել ներքոհիշյալ հարցերին.

1.Ինչ է ջերմաքանակը

Ջերմաքանակը մարմնի ստացած կամ տված ջերմության չափն է։

2.ինչ միավորներով է արտահայտվում ջերմաքանակը միավորների ՄՀ-ում:

Միջազգային միավորների համակարգում (ՄՀ) ջերմաքանակը չափվում է ջոուլով (Ջ)։

3.Որ դեպքում է ավելի շատ ջերմաքանակ պահանջվում ՝նույն զանգվածի գոլ,թե եռման ժամանակ:

Եռման ժամանակ ավելի շատ ջերմաքանակ է պահանջվում։

4.Մարմնի ստացած ջերմաքանակը կախված է արդյոք մարմնի նյութի տեսակից,

Այո՛, կախված է նյութի տեսակից։

5.Մարմինների որ հատկությունն է բնութագրում ջերմունակությունը:

Ջերմունակությունը բնութագրում է՝ որքան ջերմություն է պետք մարմինը 1°C տաքացնելու համար։

6.Որ ֆիզիկական մեծությունն են անվանում ( նյութի) տեսակարար ջերմունակություն:  

Տեսակարար ջերմունակությունը նյութի 1 կգ-ը 1°C-ով տաքացնելու համար անհրաժեշտ ջերմաքանակն է։

7.Ինչ է ցույց տալիս տեսակարար ջերմունակությունը:

Ցույց է տալիս նյութի ջերմության կլանման կամ հանձման կարողությունը։

8.Ինչ միավորով է չափվում տեսակարար ջերմունակությունը:

Չափվում է Ջ/(կգ·°C) միավորով։

9.Գրել տեսակարար ջերմունակությունը սահմանող բանաձևը:

c = Q/m x t

10.Ինչ բանաձևով են որոշում տաքանալիս մարմնի ստացած ջերմաքանակը:Իսկ սառելիս մարմնի տված ջերմաքնակը

Տաքանալիս՝ Q = c x m x t, սառելիս՝ նույն բանաձևով, բայց Q մինուսով։

11.Ձևակերրպել ջերմափոխանակման օրենքը

Ջերմափոխանակման օրենք՝ Qստ = Qտվ

12.Ի՞նչ ագրեգատային վիճակներում կարող է լինել նյութը:

Պինդ, հեղուկ, գազային։

13.Որո՞նք են ջրի ագրեգատային վիճակները:

Սառույց (պինդ), ջուր (հեղուկ), գոլորշի (գազ)։

14.Ինչո՞վ են բնորոշվում նյութի այս կամ այն ագրեգատային վիճակները:

Մոլեկուլների դասավորությամբ և շարժման ուժգնությամբ։

15.Ինչպիս՞ի դիրքերում են մոլեկուլները գազերում,հեղուկներում և պինդ մարմիններում:

Պինդում՝ մոլեկուլները մոտ են, կարգավորված; հեղուկում՝ մոտ են, շարժվում են; գազում՝ հեռու են, շարժվում են ազատ։

16.Ո՞ր պրոցեսն է կոչվում հալում:

Պինդից հեղուկ դառնալու պրոցեսը։

17.Ո՞ր պրոցեսն է կոչվում պնդացում:

Հեղուկից պինդ դառնալու պրոցեսը։

Սովորել․Է. Ղազարյանի դասագրքից էջ135-ից մինչև էջ143

Կատարել․Գ.Մխիթարյանի <<Գիտելիքների ստուգման առաջադրանքներ մաս II  >>-ից էջ9ից մինչև էջ19