Հայոց լեզու, Գրականություն

Անհատական նախագծերի հաշվետվություն

Նախագծի այն ձևը, որ մենք ընտրել ենք, մեզ հարազատ է։ Դա տվյալ ստեղծագործության մեր մեկնաբանությունն է, մեր ըմբռման սահմաններում։ Կարծում եմ, որ մենք լավ ենք աշխատել, բայց կան որոշ բաց թողումներ, որոնք շտկման կարիք ունեն։

Արդյունք ՝ խմբային աշխատանքի փորձի ձեռքբերում, երեխաներին մատուցել հատնի ստեղծագործությունների ավելի ընկալելի տարբերակ , և այլն։

Անհատական նախագիծ < (Այս նյութի մեջ ներկայացված է մեր անհատական նախագծի ընթացքը։)

«Պոչատ Աղվեսը»

Հովհաննես Թումանյան «Ծիտը»

Հովհաննես Թումանյան «Անխելք մարդը»

«Ուլիկը» Հովհաննես Թումանյան

Եղիշե Չարենց «Տաղ անձնական» Նախագիծ

Աշխարհագրություն

Առաջին Ուսումնական շրջան

հասարակական աշխարհագրություն

բնական ռեսուրս և բնական պայման

բնական ռեսուրսների տեղաբաշխումը

ֆիլմի դիտում

աշխարհի բնակչության թիվը և շարժը

բնակչության վերարտադրություն

բնակչության ռասայական ազգային և կրոն

աշխարհի պետությունների խմբավորումը

Մաթեմատիկա

Հանրահաշիվ – դասարանական – տնային աշխատանք

  1. Առաջին օրը խանութում 30 կգ միրգ ավելի քիչ վաճառեցին, քան երկրորդ օրը,
    իսկ երրորդ օրը վաճառեցին առաջին և երկրորդ օրերի վաճառածի 5/9 մասը։
    Որքա՞ն միրգ է վաճառվել խանութում յուրաքանչյուր օր, եթե հայտնի է, որ
    երեք օրում վաճառվել է 980 կգ։

I — x — 30

II — x

III - (x + x — 30) . 5/9

x — 30 + x + (x + x — 30) . 5/9 = 980

2x — 30 + (2x — 30) . 5/9 = 980

2x — 30 + 10/9x — 150/9 = 980

2x + 10/9x = 980 + 30 + 150/9

18x + 10x = 2520 + 270 + 150

28x = 2940

x = 105 — II

I — 105 — 30 = 75

III — (105 + 75) x 5/9 = 180 x 5 : 9 = 100

183. Պարզեցրե՛ք արտահայտությունը.

ա) x (2x + 1) + 2x ( x − 2 ) = 2x2 + x + 2x2 — 4x = 4x2 — 3x

գ) 2a (a + 3) + a2 = 2a2 + 6a + a2 = 2a4 + 6a = 8a5

ե) y2 (y + 3) + 3y ( 1 − 4x + 3y2) = y3 + 3y2 + 3y — 12yx + 9y3 = 9y6 + 6y3 — 12yx

184. 2 կգ կաղինը 1.4 անգամ թանկ է 1 կգ ընկույզից։ Քանի՞ տոկոսով է 1 կգ կաղինն էժան 1 կգ ընկույզից։